ВМРО-ДПМНЕ: Подобрување на Итната медицинска помош

Согласно состратегијата за развој на Итната медицинска помош (ИМП) во Република Македонија ќе се зголеми квалитетот, ефикасноста и достапноста на оваа служба согласно со потребите: Ќе се набават најмалку 50 нови возила за ИМП [Рок: 2013 година]

Образложение:

На 2.11.2012 год, на јавноста и беа претставени 69 нови возила на Итната медицинска помош. Според Министерот за здравство, Никола Тодоров, распределбата на возилата ќе се врши плански и секој град ќе добие барем едно возило за Итна медицинска помош, додека пак за градот Скопје се предвидени 10 нови возила.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ


Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција