ВМРО-ДПМНЕ: Пораст на извозот

Ќе продолжи трендот на пораст на извозот со стапка од најмалку 15% годишно.

Образложение:

Според податоците на Народната банка извозот во 2008 година пораснал за 17,45 проценти што е повеќе од ветеното од 15 отсто, но наредната година, година на светската економска криза има вртоглав пад на извозот од дури  32,6 отсто. Народната банка нема целосни информации за 2010 година, но според податоците од трите тромесечја минатата година има раст на извозот.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција