ВМРО-ДПМНЕ: Повеќе информации за земјоделските пазари

Ќе воведеме редовно информирање на земјоделците преку МРТВ и Пазарниот информативен систем при Министерството за земјоделство, кој ќе обезбедува неделни, месечни и годишни информации од пазарите на големо со земјоделски производи, сточните пазари и откупно-дистрибутивните центри, особено за тоа какви се цените, каде и колку се бараат одредени производи, како и предвидувања за движењето на пазарот во следните сезони. [Рок: септември 2011 – 2015]

Образложение:

Преку Земјоделскиот пазарен информативен систем (http://www.zpis.gov.mk/?lang=mk), земјоделците  можат постојано да се информираат околу пазарите, цените и слични информации поврзани со нивните земјоделски производи.

Може да се каже дека ветувањето: „Повеќе информации за земјоделски пазари“ е исполнето.

Линкови:

Оценето од: Оливера Војновска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција