ВМРО-ДПМНЕ: Поврзување од Битола до Гевгелија

Со овој проект ќе се овозможи непрекинато патно поврзување на потегот од Битола до Гевгелија, развој на мариовскиот регион и поврзување на пелагонискиот со вардарскиот регион преку јужниот дел на државата.  Вредноста на проектотсе проценува на 17 милиони евра. Средствата се планира да бидат обезбедени со заем од меѓународните финансиски институции и национално кофинансирање од Буџетот на Република Македонија. [Рок за изградба: 2012 – 2015 година]

Образложение:

И покрај тоа што реализацијата на ова ветување требаше да започне во 2012 година и да се заврши во 2015 година, се уште не е започната изградбата. Единствено што е завршено е проектна документација.

Линкови:

Оценето од: Марија Теговска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција