ВМРО-ДПМНЕ: Право на породилно за сите мајки што не се вработени

Обезбедување на користење на право на породилно отсуство за сите мајки што не остваруваат право како вработените мајки, во време на законски пропишаното отсуство поради бременост, раѓање и мајчинство во износ од најмалку 30% од просечната плата во Република Македонија во оние општини каде е стапката на фертилитет под 2,1 живородено дете на жена.

Образложение:

Во стратегија за демографски развој на Р. Македонија од 2008-2015 година, страна 37, се споменува овој проект. Информациите покажуваат дека иако една година било овозможено ова право, истото потоа било укинато за второ и четврток дете.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција