ВМРО-ДПМНЕ: Приватизација на фирмите во државна сопственост

Истовремено ќе го завршиме процесот на приватизација на фирмите во државна сопственост (ЕМО, Охис, Еурокомпозит, Сувенир,  тутунски комбинат Прилеп), со обврзувачки принцип  стратешкиот инвеститор да ги задржи вработените.

Образложение:

Самите ВМРО-ДПМНЕ во Отчетот на страна 27. признаваат дека не е завршен процесот на приватизација на овие фирми. Информираат дека се спроведени неколку јавни постапки за приватизација на овие компании на кои не се појавил заинтересиран инвеститор. Ново ветување е дека со нови модели на приватизација владата ќе најде стратешки партнери за овие компании.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција