ВМРО-ДПМНЕ: Пробациска служба и алтернативни мерки

Ќе се обезбеди поддршка на пробациската служба и ефикасно извршување на алтернативните мерки во согласност со европските и со меѓународните стандарди за човековите права. [Рок: 2011 – 2013]

Образложение:

Со оглед на тоа дека во ова ветување не е јасно и конкретно назначено на кој начин ќе се обезбеди поддршка на пробациската служба и ефикасното извршување на алтернативните мерки, претставува практично невозможно објективно да се анализира дали ова ветување ќе биде исполнето или не. Земајќи го тоа во предвид, ветувањето се оценува како неконкретно. [Ажурирано на: 18.04.2013]

Оценето од: Дејан Димитриевски

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција