ВМРО-ДПМНЕ: Проект „Македонија на Википедија“

Во рамките на средните училишта, ќе организираме акција за формирање на секции за преведување на содржини од Википедија, на македонски јазик. За професорите и тимовите ќе обезбедиме и соодветна финансиска награда. Целта е во рок од следните четири години, содржините на Википедија на македонски јазик да бидат меѓу најголемите во светски рамки. Надлежна институција: Министерството за образование и наука. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Проектот Македонија на Википедија е проект кој е започнат во 2011 година на ФИНКИ ( ВикиПроект ФИНКИ 2011-2012 ) кои има за цел создавање на нови и подобрување на веќе постоечките статии на Македонски јазик на Википедија.

Забелешка*: Како краен рок за исполнување на ветувањето е земен април 2014 година, бидејќи тој месец истекува мандатот на владата.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција