ВМРО-ДПМНЕ: Проект „Мали ама големи“

Со цел да им се помогне на микро и малите бизниси со вкупен годишен приход до 3 милиони денари, уште во текот на 2011 година, ВМРО-ДПМНЕ целосно ќе го укине данокот за овие претпријатија!

Образложение:

Со последните измени на Законот за добивка од месец октомври 2011 година,  малите и микро даночни обврзници, односно претпријатија кои остваруваат вкупен годишен приход од 3 милиони денари во текот на една година, се ослободени од плаќање данок.  Тоа што овие претпријатија треба да го направат е да поднесат образец до Управата за јавни приходи.

Со тоа ова ветување е исполнето.

Линкови:

Оценето од: Марија Теговска

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција