ВМРО-ДПМНЕ: Проект Надградба на ТЕТРА дигитално полициско радио

Со проектот Надградба на ТЕТРА дигитално полициско радио во Скопје и Охрид ќе се засили сигналот на прием како надградба на радиомрежата, која треба да ја замени постојната аналогна радиомрежа и полициските структури ќе добијат нови радиостаници со перформанси слични на ГСМ мобилните телефони, а со прилагодени функции за специјални полициски потреби. Проектот е поддржан од Европската агенција за реконструкција. Ѕехнички прием на опремата: март 2009.

Образложение:

Пуштен е во употреба дигиталниот полициски радио систем „ТЕТРА“, меѓутоа мора да се напомене дека не е запазен рокот, и наместо до март 2009, овој проект е завршен во февруари 2010.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција