ВМРО-ДПМНЕ: Пречистителна станица за отпадни води во Прилеп

Ќе изработиме основен проект и ќе изградиме пречистителна станица за отпадни води во Прилеп со средства од ИПА и национално кофинансирање – вредност – 11 мил. евра (преку ИПА-финансирање – 85% ИПА средства и 15 % домашно учество); [Рок: 2013 година]

Образложение:

На 29 октомври 2013 година започната е првата фаза од реконструкцијата на канализациската мрежа и изградба на пречистителна станица во Прилеп. Како што објаснуваат надлежните, изградбата на пречистителната станица ќе се одвива во првата фаза од проектот заедно со реконструкција на 23км од канализацијоната мрежа во Градот. Во втората фаза, Јавното претпријатије “Водовод и Канализација“ ќе ја заврши реконструкцијата на уште 45км од канализационата мрежа. Иако во ветувањето пишува дека за изградбата ќе бидат потрошени 11 милиони евра, сепак изградбата на пречестителната станица ја надмина оваа бројка, и истата ќе изнесува 20 милиони евра.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција