ВМРО-ДПМНЕ: Проект за институционализација на национални здравствени сметки

За да се подобри евиденцијата и да се добијат релевантни податоци за трошењето на сите средства и во јавниот и во приватниот здравствен сектор, ќе се развие Проект за институционализација на национални здравствени сметки, преку информатички систем кој ќе ги прибира сите информации како се трошат здравствените пари, за што и кој плаќа за нив. Истражувањето на трошоците за здравство на домаќинствата и финансиските активности на здравствените установи и аптеките ќе даде реална основа за транспарентна отчетност на секој потрошен денар во здравството. [Рок: 2013 година]

Образложение:

Не се достапни информации за исполнетост на овој проект. Истито не е дел ниту од отчетот на Владата на РМ за периодот 2011-2014 година

Оценето од: Наталија Пешиќ


Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција