ВМРО-ДПМНЕ: Регионална даночна академија

Ќе формираме Регионална даночна академија, која ќе биде единствен центар за обуки на даночните администрации на земјите од Југоисточна Европа. Во академијата ќе се врши обука и специјализација од областа на даночната проблематика во согласност со меѓународните и ОЕЦД-стандарди. Целни групи во Македонија што ќе бидат покриени со едукативна програма се вработените во УЈП, финансиските работници од органите на управата, даночните советници, даночните обврзници, како и студентите од факултетите за општествени науки. Рок: мај 2010 година.

Образложение:

Во стратешкиот план на УЈП јасно се гледа дека оваа Регионална даночна академија ќе профункционира во периодот од 2011 до 2013 година.

Линкови

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција