ВМРО-ДПМНЕ: Реконструкција и адаптација на галерискиот простор во музејот на современа уметност

Со реконструкцијата и адаптацијата на галерискиот простор, Музејот на современата уметност конечно ќе добие своја постојана поставка и ќе може да ја презентира големата и богата колекција на дела од светски познати автори, како и делата од македонските уметници што ги поседува. Буџет: 8 милиони денари. Носител: НУ Музеј на современата уметност. [Рок: 2014 година]

Образложение:

Реконструкцијата и адаптацијата на галерискиот простор во Музејот на современа уметност започна во 2012 година. Освен реконструкцијата, предвидено е просторот да се адапртира за постојана поставка. На 22 Февруари 2014 година завршена е реконструкцијата и адаптацијата на галерискиот простор, при што е отворена постојана поставка со над 300 уметнички дела.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција