ВМРО-ДПМНЕ: Санациски мерки на водоснабдителна мрежа

Ќе спроведеме санациски мерки на водоснабдителната мрежа во с. Долно Лакочереј, Охридско и ќе го довршиме водоснабдителниот систем во с. Мороишта, Струшко. Рок: почеток на активностите 2008;

Образложение:

Според член 22 од Законот за локална самоуправа Комуналните дејности – снабдување со вода за пиење, е во надлежност на Општините. Поради тоа ова ветување не е во надлежност на Владата што значи дека единствено што можи да Владата да направи е само во соработка со Општините.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција