ВМРО-ДПМНЕ: Шумарски информативен систем

Ќе се воспостави Шумарски информативен систем. Информативниот систем ќе обезбеди база на податоци за шумарството, вклучително и гео-референцирани податоци, со кои ќе се овозможи национална инвентаризација на шумите, сертифицирање и валоризација на шумите по сортиментна вредност, како и воспоставување на информативен систем за и превенција од шумски пожари. [Рок: септември 2013]

Образложение:

Иако во низа средби изминатата година се зборувало за вопоставување на Шумарски информативен систем, истиот иако од големо значење се уште не е воспоставен.
Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција