ВМРО-ДПМНЕ: Систем на плати за јавниот сектор

Реформа на системот на плати за јавниот сектор. Донесување и примена на нов Закон за плати во јавниот сектор, со прецизно дефинирање на системот на плати, коефициентите за сложеност на работните места, начинот на унапредување и зголемување на платите, зајакнување на принципот на кариера и напредување засновано на компетенции итн. [Рок: јуни 2013]

Образложение:

Заклучно со рокот за исполнување на ова ветување (јуни 2013 година), нов Закон за плати во јавниот сектор не е донесен. [Ажурирано на: 01.07.2013]

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција