ВМРО-ДПМНЕ: Систем за информациска безбедност

Ќе воведеме систем за информациска безбедност, кој опфаќа подигнување на степенот на физичка заштита, непрекинато напојување со електрична енергија, противпожарна заштита, издвојување на мрежата за користење Интернет и регулирање на пристапот до класифицирани информации. [Рок: октомври 2014]

Образложение:

Според информациите, започнати се активностите за воведување на систем за информациска безбедност. Сепак, заради прилагодување на буџетските можности реализацијата на овој проект се пролонгира до мај 2015 година. Ова е потврдено во Отчетот за сработеното на Владата на Република Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ и коалиционите партнери 2011-2014, страна 144. Со оглед на тоа дека рокот за завршување на овој проект е октомври 2014 година, ова ветување се оценува како неисполнето. [Ажурирано на: 06.04.2012]

Забелешка*: Како краен рок за исполнување на ветувањето е земен април 2014 година, бидејќи тој месец истекува мандатот на владата.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција