ВМРО-ДПМНЕ: Скупи, Антички Римски град, Скопје

Археолошки истражувања во рамките на квадратната мрежа во насока на протегање на бедемските ѕидови и археолошки истражувања на просторот од античкиот театар. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Во Февруари 2014 година, со финансиска поддршка од Министерството за култура, започната е втората фаза од археолошките истражувања на театарот во Скупи. Во оваа фаза предвидено е ископување на целиот простор на кој се наоѓа театарот. СПоред Минситерството за култура, по завршувањето на оваа фаза, просторот ќе биде целосно подготвен за рекострукцијата и конзервацијата на театарот,активности кои сепредвидени да започнат во 2015 година.

Крајниот рок на овој проект е 2015 година, но поради предвремените парламентарни избори, истиот ќе биде оценет со краен рок до 1 Април 2014 година.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција