ВМРО-ДПМНЕ: Станбени единици во Скопје и во Тетово

Формирање на станбени единици во Скопје и во Неготино, за самостојно живеење на лицата со умерени и со тешки пречки во интелектуалниот развој коишто претходно долги години биле сместени во Специјалниот завод во Демир Капија.

Образложение:

Со станбената единица во Неготино ќе раководи Центарот за помош на лица со ментален хендикеп Порака- Неготино, а ќе биде финансиран од Министерство за труд и социјална политика и Open Society Mental Health Initiative од Будимпешта (Унгарија).

Во Скопје е отворен првиот Првиот групен дом за лица со интелектуална попреченост (Билтен на МТСП, страна 13, 2009 година).

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција