ВМРО-ДПМНЕ: Стратегија за намалување на кариес

Спроведувањето на стратегијата за намалување на стапката на кариес во Македонија преку флуорирање на млекото и водата за пиење во општините со највисока стапка на кариес кај децата ќе доведе до значително подобрување на оралното здравје;

Образложение:

Најавен почеток, но поради не доволните познавања за тоа колкава е количината која е доволна за флорирање на водата за да се постигне саканата цел ова не се реализира. Што се однесува до спроведување на флорирање на млекото во дел од градинките низ Македонија тоа почна  од 15 октомври 2009 година.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција