ВМРО-ДПМНЕ: Стратешко партнерство со САД

Во меѓународните односи, Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да го негува и да го продлабочува стратешкото партнерство со Соединетите Американски Држави, врз основа на потпишаната Македонско-американска декларација од 2008 година. Особено внимание ќе биде дадено на продлабочувањето на стопанската, образовната и на воено-безбедносната соработка меѓу двете земји. Република Македонија ќе продолжи да биде поддржувач и сојузник во меѓународната борба против глобалниот тероризам.

Образложение:

Република Македонија останува посветена на одржување и интензивирање на стратешкото партнерство со САД. Преку испраќање на свои претставници во мировните мисии во Авганистан и Ирак, Република Македонија продолжува да биде поддржувач и сојузник во меѓународната борба против глобалниот тероризам. Ова ветување се оценува како исполнето. [Ажурирано на: 04.04.2014]

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција