ВМРО-ДПМНЕ: Субвенционирање на вработување на постари лица

Субвенционирање на вработување на 600 постари лица од 55-64 години, во 2008-2012 година, преку финансиска поддршка во износ од 12 .000 денари месечно за период од 9 месеци, со обврска на работодавачот да ги задржи на работа најмалку уште 18 месеци.

Образложение:

Во националната стратегија за вработување од 2008 година предвидени се вакви вработувања. Во Оперативниот план на Министерството за труд и социјала се гледа дека се одвоени средства за субвенционирање на вработување на лица од оваа старосна воздраст.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција