ВМРО-ДПМНЕ: Тетовско кале, доцносредовековен утврден град, Отомсански период

Систематски археолошки истражувања на три пунктови од просторот на Калето и археолошки истражувања на некропола во близина на Калето, северно од него. Конзервација, реставрација и реконструкција на два објекта од Калето. [Рок: 2015 година]

Образложение:

Во Мај 2008 година започнати се истражувањата на Тетовското кале, уште познато и како Балтепе.  Една година по почетокот на археолошките истражувања , паралелно започнато и конзервирањето на објектите најдени при истражувањата. Во декември 2013 година предметите најдени на Тетовското кале беа дел од Ретроспективната изложба од археолошките истражувања во Македонија.

Забелешка*: Како краен рок за исполнување на ветувањето е земен април 2014 година, бидејќи тој месец истекува мандатот на владата.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција