ВМРО-ДПМНЕ: Трансформирање на вработувањата на државните службеници

Трансформирање на вработувањата на определено време во вработувања на неопределено време т.е. државни службеници, во сите институции и случаи каде постои оправданост и потреба за тие работни места. [Рок: 2012 – декември 2015]

Образложение:

Започнат е процесот на трансформација на вработувањата на неопределено време. Во Министерството за внатрешни работи и Министерството за образование веќе се извршени такви трансформации.

Бидејќи ветувањето е дека трансформацијата ќе се случи за сите институции, засега се оценува како делумно исполнето.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција