ВМРО-ДПМНЕ: Учество на тендери по електронски пат

За зголемување на употребата на дигитални потписи во законот за јавни набавки предвидовме фирмите што сакаат да учествуваат на тендерите на јавната администрација истото да можат да го сторат по електронски пат. Рок: 2008 година.

Образложение:

Проектот за е-влада на УСАИД во соработка со Бирото за јавни набавки разви апликација за оваа намена која е официјално пуштена во дејство во април 2006 и потоа надградувана во согласност со законските измени. Сервисот е достапен на адресата: https://e-nabavki.gov.mk.

Линкови

  • USAID eGov Project. (2009). e-Procurement. [Пристапено на 25.05.2011]

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција