ВМРО-ДПМНЕ: Универзитет за информатички технологии

Продолжуваме со зголемување на капацитетите на државното високо образование со подготовка на законите за основање на нов универзитет за информатички технологии со 7 факултети и 2 институти, и со настава на англиски јазик и со комбинација на домашни и странски професори (претежно од САД).

Образложение:

Универзитет за информатички технологии и науки “Свети Апостол Павле” (англиски) во Охрид е отворен во 2009 година.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција