ВМРО-ДПМНЕ: Условени парични трансфери

Во 2008 година, ќе го започнеме проектот за Условени парични трансфери во соработка со Светска банка. Овој проект вклучува доделување финансиска помош во готово на економски ранливите социјални групи, пред сè на мајките во семејствата приматели на социјална помош, при што добивањето на  паричните средства ќе биде условено со посета на децата на претшколско, основно и средно образование и примарна здравствена заштита преку редовни прегледи и вакцинации.

Образложение:

Проектот е исполнет, но почнал да се реализира на 30.01.2009 година.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција