ВМРО-ДПМНЕ: Усогласување на Закон за кривична постапка

ВМРО-ДПМНЕВо периодот 2011-2013 година ќе извршиме усогласување на ЗКП со Законот за јавно обвинителство, Кривичниот законик, Законот за судовите, Законот за прекршоците и Законот за адвокатурата. [Рок: 2013]

Образложение:

Во насока на усогласување на Законот за кривична постапка со останатите закони беше донесен Акционен план за имплементација на Законот за кривична постапка. Според информациите, завршен е процесот на усогласување на Законот за кривична постапка со Законот за јавно обвинителство, Кривичниот законик, Законот за судовите, Законот за прекршоците и Законот за адвокатурата. Ова ветувањето се оценува како исполнето. [Ажурирано на: 12.04.2014]

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција