ВМРО-ДПМНЕ: Трета верска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог

Република Македонија и во 2013 година, со организирањето на Третата верска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог повторно ќе биде домаќин на стотици учесници од сите религиозни групи во светот и уште еднаш ќе ја потврди својата клучна улога на лидер не само во регионот туку и пошироко на планот на верскиот и на меѓуетничкиот дијалог [Рок: Мај 2013 година]

Образложение:

Во мај 2013 година во Скопје е одржана третата по ред Светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог. Како и претходните, Третата светска конференција е реализирана во рамките на Глобалната агенда на ООН и УНЕСКО за дијалог меѓу цивилизациите и финансиски е поддржана од Владата на Република Македонија и од УНЕСКО.

Линкови: 

Оценето од: Наталија Пешиќ


Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција