ВМРО-ДПМНЕ: Визна либерализација

Во однос на либерализацијата на визниот режим, како резултат на исполнувањето на речиси сите предуслови (биометриски пасоши со ЕУ-стандарди, договор за реадмисија, отворање визен центар, видлива борба против корупцијата и криминалот, и во тек е исполнување на интегрираното гранично поврзување), Република Македонија ги започна финалните преговори за укинување на Шенген-визите, кои треба да завршат во 2008 година.

Образложение

Од 19.12.2009 укинат е визниот режим за Македонија.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција