ВМРО-ДПМНЕ: Воведување на Е-проверки, Е-фактурирање, Е-пријавување и Е-осигурување

Централизацијата на ИТ-системот на ФЗОМ ќе овозможи електронски пријави/одјави на осигуреници, со што ќе се олесни работењето преку намалено администрирање на документација и ќе се заштеди на време и средства нафирмите и граѓаните. Носител: ФЗОМ. [Рок: 2013 година]

Образложение:

На крајот на 2012 година, почетокот на електронското осигурување за 4 услуги беше најавено дека ќе се реализира во 2013 и дека етапно ќе се воведуваат услуги кои осигурениците ќе можат да ги користат. На 23 јули 2013 година беше презентиран веб-порталот на ФЗОМ преку кој осигурениците на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, фирмите, здравствените установи и здравствените работници кои имаат склучено договор за соработка со Фондот можат да ги користат новите ектронски услугу на веб порталотна ФЗОМ.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ


Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција