ВМРО-ДПМНЕ: Вработеност на постари работници

Стапка на вработеност за постарите работници (55-64 годишна возраст) од 33% до 2010 година;

Образложение:

Според Државен завод за статистика во 2010 година имало 162 757 вработени на возраст од 50-64 години. Во тој период имало вкупно 659 557 вработени, што значи дека 24,68% е стапката на вработеност на оваа возрасна група.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција