ВМРО-ДПМНЕ: Законска регулатива за сезонските работници во земјоделството

Ќе ја поедноставиме законската регулатива за искористување на сезонски работници во земјоделството и преработувачката индустрија. Ќе ја поедноставиме постапката за ангажирање и евидентирање на сезонски работници преку агенции за времени вработувања. [Рок: март 2012]

Образложение:

Заклучно со 31 март 2012 година, нема информации за промена на постоечкиот Закон за работни односи со кој се опфатени сезонските работници, или донесување на нов закон со кој ќе се уредува искористувањето на сезонски работници во земјоделството и преработувачката индустрија. [Ажурирано на: 09.04.2012]

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција