ВМРО-ДПМНЕ: Зголемување на буџетот за национална филмска дејност

Зголемување на буџетот во филмската дејност за поддршка на нови македонски филмови од сите жанрови. Посебен акцент ќе се стави на филмови во чија содржина ќе се афирмираат периоди од македонската историја (2012 – 3 милиони евра, 2013 – 4 милиони евра, 2014 – 4 милиони евра, 2015 – 4 милиони евра). Носител: Филмскиот фонд на Република Македонија. [Рок: 2014 година]

Образложение:

Буџетот за национална филмска дејност континуирано се зголемува од 2011 до 2014 година, што допринесува за поголема реализација на филмови со македоснка продукција.

Линкови:

Оценето од: Наталија Пешиќ


Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција