ВМРО-ДПМНЕ: Зголемување на наводнувана површина

Зголемување на наводнувана површина во државата.

Образложение

Со 10,3 милиони евра заем и еден милион евра грант од Сојузна Република Германија преку КФВ банката затворена е финансиската конструкција за проектот „Наводнување на јужната долина на реката Вардар – фаза 2“. Проектот  обезбедува наводнување на 3.900 хектари во 13 населени места од Гевгелиско-валандовскиот регион, со што се зголемува наводнуваната површина во Р. Македонија.

Линкови:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција