ВМРО-ДПМНЕ: Зголемување на воениот персонал во меѓународните операции

Во меѓународните операции воениот персонал постепено ќе се зголемува од севкупната структура на копнените сили на АРМ, соодветно на динамиката на развојот на распоредливите способности, потребите и финансиските можности.

Образложение:

Забележано е постепено зголемување на воениот персонал на АРМ во меѓународните операции, со тоа што во 2013 година е постигнат рекорд по бројот на македонски војници кои учествуваат во мисиите во странство. Република Македонија спаѓа во групата на водечките земји-учеснички во мисиите во странство, гледано според процентот на своите војници кои учествуваат во овие мисии. Ова ветување се оценува како исполнето. [Ажурирано на: 13.04.2014]

Линкови:

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција