ВМРО-ДПМНЕ: Железничка пруга до Кавадарци

Со изградба на овој крак од железничката пруга Градско-Шивец кон Кавадарци во должина од 6 километри ќе се овозможи поврзување на градот Кавадарци со постојната железничка пруга. Исто така ќе се овозможи поефикасен транспорт и поедноставување на работата на големите компании како „ИГМ Кавадарци“ и други, што значително ќе ги намали трошоците за транспорт на компаниите, а ќе се создаде можност за привлекување нови инвестиции. Средствата се планира да се обезбедат преку јавно-приватно партнерство. Се очекува договорот за јавно приватно партнерство да се склучи кон крајот на 2012 година а реализацијата на проектот би траела 4 години. [Рок: јуни 2013 – јуни 2016]

Образложение:

Ветувањето се истражува

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција