Во Расадник не е изградена монтажна катна гаража

Нереализирана идеја на три градоначалника по ред. Фото: скриншот

 

Во предизборието за локалните избори во 2013 г. ВМРО ДПМНЕ за жителите на Општина Кисела Вода вети:

Проект: Поставување на монтажна катна гаража до спортската сала „Расадник“. (Рок на реализација 2014 г.)

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

Ветувањето за изградба на монтажна катна гаража крај спортската сала „Расадник“ во Кисела Вода не е исполнето.

Ова ветување го даде актуелната градоначалничка на Општината Билјана Беличанец – Алексиќ  во  Изборната програма насловена како Нови дела за нов напредок – Нови дела за Општна Кисела Вода, а која, всушност, е дел од предизборната програма на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори во 2013 година. Ветувањето е дадено во делот Комунални работи и инфрасдтруктура на стр. 44.

Со детална проверка на јавно достапни податоци и на интернет, барајќи низ медиумите во Македонија, не може да се најде податок дека оваа монтажна катна гаража е почната да се гради, дека е во некоја фаза на градба или дека е завршена.

Веттената монтажна гаража кај Расадник не се споменува ниту во Отчетот на градоначалничката по првите 365 дена од мандатот.

Проверка е направена и на самото место. Катна гаража нема. Во меѓувреме, видливо е дека има потреба од нејзе, зашто најблиските згради што се наоѓаат изградени до спортската сала Расадник во истоимената населба, немаат доволно простор за паркирање на возилата на станарите, па истите можат да се видат паркирани на неодбележен паркинг на самата пристапна улица, со што ја намалуваат нејзината проточност и безбедноста.

Самата идеја за катна гаража околу спортската сала „Расадник“ или во близина не е нова. Со пребарување на интернет може да се најдат податоци дека тоа го планирал уште градоначалникот Џорџе Арсов во 2007 година, како и неговиот наследник Марјан Ѓорчев во 2011 година.

 

ИЗВОРИ:

 

Оценил: Teо Блажевски

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција