Жанета Чаушевска

Жанета Чаушевска е градоначалник на општина Градско од април 2013 година.

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Родена е во Битола во 1963 година. Од 1988 година, по стапувањето во брак одреден временски период живее во Велес.

 

КАРИЕРА

Жанета Чаушевска по професија е лекар.  По отворањето на приватна здравствена ординација во 1994 година станува жител на Градско.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Во 2009 година станува член на Советот на општина Градско и негов претседател, за на последните локални избори во 2013 година, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ да биде избрана за градоначалник на општина Градско. Таа забележи апсолутна победа во првиот круг на изборите.

 

ИЗВОРИ

Веб-сајт на општина Градско – Градоначалник

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција