Зоран Дамјановски

 

ПРИВАТЕН ЖИВOТ

Зоран Дамјановски е роден на 5 јуни 1956 година во Куманово. Toj e семеен човек, сопруг  и  татко на три деца.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Основно образование и гимназија завршува во родниот град, а Медицински Факултет во Скопје  во 1981 година. Своето образование го продолжува во Загреб и Љубљана, каде во 1987 година  магистрира гинекологија. Подоцна во 1991 година специјализира гинекологија и акушерство во Скопје.

 

КАРИЕРА

По завршувањето на студиите  работи како доктор-гинeколог во Градската болница во Куманово.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Градоначалник на Општина Куманово станува на локалните избори во Април 2005 година како кандидат на коалицијата „За Македонија заедно“. На локалните избори во 2013 година Дамјановски по трет пат ја добива довербата од граѓаните и оваа функција ја извршува и денеска.

 

ИЗВОРИ

Веб-сајт на општина Куманово: Градоначалник/Биографија

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија (BTD – The Balkan Trust for Democracy), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, NED или BTD.

Оставете реакција