Зорица Апостолска

 

Министерка без ресор во Владата на РМ предводена од Зоран Заев од 2017 година

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

-Во нејзината официјална биографија доставена до Собранието на РМ при изборот на Влада не е наведено кога и каде е родена Зорица Апостолска, ниту пак е наведено за нејзината семејна состојба

 

ОБРАЗОВАНИЕ

-Од 1974 – 1979 студирала и дипломирала на Економскиот факултет при УКИМ во Скопје, насока банкарство и финансии

-По 2000 г. има усовршување на стручното знаење, посебно за пензиски системи во криза во САД, на Харвард Институт, како и на Институтот на Светска банка во Кембриџ, Масачусетс

 

КАРИЕРА

-Од 1979 -1993 г. работи во компанијата „Металски завод Тито“, каде завршува како директор на Финансии и заеднички служби

-Од 1993-2002г. работи како Помошник, па Советник на министерот во Министерството за труд и социјална политика во областа на пензиското осигурување

-Од 2002-2009 г. Апостолска е прв директор на Агенција за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување

– Од 2009 до 2017 г. е директор за наплата во „Стопанска банка АД Скопје“

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

-Дел е од раковдството на партијата НСДП на Тито Петковски

-Од 31.05. 2017 г. е именувана за Министерка без ресор во Владата на  РМ, предводена од Зоран Заев

 

ИЗВОРИ:

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција