Бујар Османи

 

 

На 31.05. 2017 година  Бујар Османи е избран за министер без ресор во Владата на Република Македонија, како што е најавено, тој ќе биде вицепремиер за евроинтеграции

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Бујар Османи е роден на 11 Септември 1979 година  во Скопје. Женет е и татко на две деца

 

ОБРАЗОВАНИЕ:

 • Од 2014 – Докторанд на Школата за докторски студии при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј„ Скопје
 • Од 2012 –  Специјалист Хирург
 • Од 2013  – Асистен Докторанд при Медицински Факултет- Скопје, предмет Хирургија
 • 2006-2007 – Дел од Специјализација по хепато-билио-панкреатична хирургија во Лондон, В. Британија
 • 1997 – 2004 –  Медицински факултет Скопје
 • 1993 – 1997 – Средно медицинско образование –Скопје

Говори албански, македонски, англиски и француски делумно.

КАРИЕРА:

 • Од 2011 универзитетска Клиника за Дигестивна хирургија –Скопје – Специјалист хирург
 • 2004-2008 универзитетска клиника за хируршки болести „св.Наум Охридски„ Скопје
 • 2004 предавач во Средно Медицинско училиште „Др.Панче Караџозов„ Скопје

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

 • Од 2011 секретар за комуникација со јавност при претседателството на ДУИ
 • 2008 -2011 министер за здравство на Република Македонија

ИЗВОРИ

 

 

 

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција