Категорија...

Анализи

5 Г во Македонија: Пчелите умираа и во Бекирлија каде што нема најобичен телефонски сигнал

Угледниот медиум Би-Би-Си во прилогот од 5 април можната поврзаност меѓу 5 Г мрежите и коронавирусот ги нарекува комплетна глупост. И редица други угледни медиуми се на ставот дека стравот од негативното влијание на 5 Г технологијата е…

Сечено, лепено и креирано „интервју“ на македонски историчар во бугарски медиум

Фрагмент од настапот  на претседателот на Макдонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓогиев, кој се пренесува во софиски „Фактор“ е извлечен од дебатна емисија, во која практично нема автор, туку тоа е…

Ковид 19 ќе помине, но последиците од стигмата и жигосувањето на болните ќе останат

Невропсихијатарот, доктор Мице Дудучки објаснува дека реакциите на луѓето во ситуации на пандемија, варираат, но дека стигмата примарно потекнува од стравот и од незнаењето, но и од тоа што се игнорираат советите за заштита.

Кога на смртта непотребно ѝ се гледа „во забите“

Во „инфодемичната“ галаксија секојдневно се пласираат не само лажни, туку можеби далеку понеодговорно, и фантазмагорични вести без никаква експертска подлога. Таквите вести, чиј лимит е само „небото“, се супстанцата на експоненцијалниот…

АНАЛИЗА: Од април вистинска војна – на фронтот економијата против коронавирусот!

Почна пребројувањето на штетите од коронавирусот во економијата. Од угостителскиот сектор најавија дека е можно 29.000 вработени да останат без работа – тоа значи без плати и придонеси, еден од изворите за полнење на Буџетот, пишува…

Заштитните маски и Ковид-19: Не се неопходни, ама без нив не се може

Фото: Stop Coronavirus, Википедија Никој не беше подготвен за тоа, но носењето маска во јавниот простор стана секојдневие за огромен број на граѓани на нашата држава откако глобалната епидемија на Ковид-19 се појави и на овие…

Неодговорно ширење дезинформации на Фејсбук

Кога се објавува непроверена информација која ги засега граѓаните поради можна опасност по нивното здравје, во време на вонедна состојба предизвикана од епидемија, треба внимателно да се размисли каков ефект таа објава ќе…

Нема породена бремена жена со коронавирус во Македонија

Една од поочигледните неетички и непрофесионални практики во борбата за кликови, е тоа да се напише наслов кој ќе го наведе читателот да поверува дека станува збор за вест која се однесува на Македонија, а всушност текстот се однесува…

Погрешен превод ја смести Ле Пен меѓу жртвите од коронавирусот

Кога ќе прочитате наслов „Марин Ле Пен прва жртва на вирусот корона во ЕУ“, што прво си помислувате? Нормално, дека лидерката на Националниот фронт на Франција е заболена од коронавирусот. А, самиот збор жртва, уште директно во наслов,…

Коронавирусот во затворите? Институциите со демант, медиумот не го објави!

Во услови на криза и вонредна состојба, како што сме сега, граѓаните веројатно ќе „висат“ во медиумите за да бидат во тек со најновите податоци. Главната причина е стравот за нивното здравје. Медиумите во никој случај не можат да откриваат…

Подобро „дезинфекција“ отколку дезинформација!

Илустрација „COVID 19“ познат како „Корона вирус“ e клучен збор во последно време, а веста за тоа е од голем интерес за јавноста. Речиси сите се во неизвесност да видат како се развива ширењето на овој мистериозен вирус, какви ќе…

Ханта вирусот не е нов, постои од 1950 година

Насловот на текстот што го рецензираме дезинформира и шири паника, бидејќи имплицира појава на нов вирус за кој светот треба да е загрижен. Понатаму, во истиот текст се демантира тврдењето во насловот дека вирусот е нов, и пишува дека…

Како инјекцијата за имунитет се претвори во тест-вакцина за коронавирус

„Кинеска научничка си вбризгува неиспитана вакцина против коронавирус (ФОТО)“. Ваква вест на 04.03.2020 објави „Канал 5“ телевизија. Оваа информација се најде и во некои светски и регионални медиуми, како Vice.com и Index.hr. Сепак, се…

Италијанците им се лутат на Европејците, ама не го заменуваат ЕУ-знамето со кинеско

Епидемијата на корона-вирусот во Италија континуирано е во фокусот на светската јавност, која со внимание ги следи вестите за развојот на настаните во оваа земја. Откако од Европската Унија не ја доби очекуваната помош за…

Министерот Филипче не го консултира правникот Тодоров, туку епидемиологот Даниловски

Министерот за здравство, Венко Филипче, на 22 март гостуваше во емисијата Детектор на телевизија „Сител“, каде одговараше на прашања од граѓаните поврзани со корона-вирусот. Во еден од одговорите тој откри дека се консултира со врвен…

„Корона кризата“ ги соголува политичките профитерства

Од хронологија за дел од мерките и одлуките на власта и за коментарите и предлозите на опозицијата, јасно се гледа кој што направил. Засега, полека ги диференцира политичките профитери кои на неетички и опасен начин сакат да…

Ниту Заев, ниту Ангеловска не говорат лаги, изјавите се дадени различни денови

Легитимно е прашањето поставено од извесен „Независен експерт“ на Твитер за изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и министерката за финансии, Нина Ангеловска, дадени во врска со одлагањето на плаќањето на ратите на кредитите на…

Манипулација со верски чувства за ширење теории на заговор за коронавирусот

Објава на фејсбук-група наречена „Православни христијани“ шири теории на заговор за корона-вирусот, кои освен што се лажни, се и опасни и може да предизвикаат потенцијално ширење на Ковид-19. Текстот е конфузен, едностран, полн со лажни…