Категорија...

Актуелно

Нема докази дека Путин изјавил оти Русија ќе го поддржи Иран, ако САД се вмеша во конфликтот

Кремљ на 16 април објави извештај од телефонски разговор меѓу Путин и тогашниот претседател на Иран, Ебрахим Раиси по повод конфликтот меѓу Иран и Израел, наведувајќи дека рускиот претседател повикал на прекин на огнот. Во соопштение на…

Онлајн тролови – исфрустрирани интернет зависници или моќно пропагандно оружје

Троловите и секаков вид на неавтентично онлајн однесување станува сеприсутно во онлајн просторот и има потенцијал за сериозни последици во „вистинскиот живот“ Најверојатно ви се случило – коментирате некаков свој став на Фејсбук…

Партиите само бегло ја спомнаа борбата против дезинформациите во своите изборни програми

Европската комисија веќе укажа на проблемот со штетните странски влијанија кои навлегуваат и ги еродираат демократските процеси, но не сите политички партии кај нас го регистрираат ова прашање во изборните програми. Кај тие што ги…

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат оружје во Украина. Станува збор за…

Не е точно дека овластувањата на Зеленски истекуваат после 20 мај

Адвокати специјализирани за уставно право за „Киев Индепендент“ велат дека продолжувањето на мандатот на Зеленски е легално и согласно со Уставот на Украина. Поради воената состојба, воведена откако Путин испрати десетици илјади војници во…

Објави на Фејсбук рекламираат лажен лек против хемороиди

Хемороидите, иако се чести и се лекуваат, бараат соодветна медицинска дијагноза и научно докажани третмани. Препаратот против хемороиди кој се рекламира во објавата го нема во регистарот на лекови одобрени од Агенцијата за лекови и…

Касами прво бара мислење од Владата за стадионот, а потоа го плука

Градоначалникот на Тетово Биљал Касами иако прво најави дека ќе бара дополнителни консултации од Владата дали општината некаде потфрлила околу правната процедура за градскиот стадион во Тетово, откако таквото мислење од Владата стигна, тој…

Поддршката за Украина не е туркање на земјата кон неофашизам

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова не ја турка земјава на страната на неофашизмот со тоа што ја изразува македонската поддршка за Украина против руската агресија. Тоа e официјален став на земјава како членка на НАТО, заземен од…

Недокажани тврдења за сопругата на атентаторот на Фицо

Се проширија недокажани тврдења дека осомничениот за атентатот врз словачкиот премиер е оженет за Украинка, која наводно влијаела врз сопругот да го изврши делото. Исто така, се тврди и дека  учествувала во Евромајданските протести во…

Нема докази дека рускиот претседател го напишал „Писмото на Путин до светот“

Нема докази дека автор на писмото е Путин. Тоа не е спомнато од ниту една веродостојна вест, ниту на веб-страницата на Кремљ каде вообичаено се објавуваат обраќањата и говорите на рускиот претседател. Писмото циркулира на руски јазик…

Чиста шпекулација е дека вакцинираните со мРНК вакцина ќе починат за најдоцна 4 години

Во објавата што ја рецензираме базирано на шпекулации, без никаков медицински доказ, паушално се изнесува дека вакцинираните со мРНК вакцина против ковид ќе починат за најдоцна 4 години, заедно со уште бројни лаги, веќе дебанкирани…

Украина прави напори да го зголеми бројот на војници, но далеку од тоа дека останала без војска

Украина не е останата без војска, иако се соочува со недостиг на војници во одредени области. Украина дури во 2024 го направи она што Русија веќе го спроведува, а тоа е да дозволи затвореници да добијат можност да бидат дел од Армијата

Името „Северна Македонија“, договорено со Преспанскиот договор, е прифатливо за Грција и го користи

Не е точно дека Грција ни дала ново име или дека користи некое друго име, освен она од Преспанскиот договор. Официјална Грција бара од Северна Македонија да биде почитуван Договорот

Нема крвно сродство меѓу Фон дер Лаjeн и Хитлер, ниту пак, ЕК го поддржува фашизмот

Фон дер Лајен нема буквално никаква фамилијарна, идеолошка или каква било поврзаност со Хитлер, наспроти проруската пропаганда која се труди да го докаже спротивното. Во објавата се споделуваат фотографии од сосема неповрзани, различни…

Фабрикувано видео: Лажна „проекција“ на советското знаме на Брандербуршката порта

На видеото во објавата е прикажана Брандербуршката порта во Берлин, еден од најпознатите знаменитости на Германија, со наводна проекција на советското знаме на победата над Рајхстагот. Полицијата на Берлин и компанијата која ја раководи…

Објава на Фејсбук невистинито поврзува светски компании со лабораторијата во Вухан

Објава полна со непроверени и неосновани тврдења прави лажни врски и поврзаности за сопственост помеѓу повеќе светски компании вклучувајќи ги „Фајзер“, лабoраторијата во Вухан, Сорос, Бил Гејтс. Во објавата се изнесени повеќе тврдења, а…

Видео од 2009 година прикажано како од протестите во Малме против учеството на Израел на Евровизија

Видеото кое прикажува насилни протести во Шведска датира од натпревар од Дејвис купот во Малме во 2009 година, но истото објавата што ја анализираме го прикажува како да е од  протестите кои се однесуваат на натпреварот за песна на…

Не е точно дека Фатмир Битиќи ќе го напушти СДСМ и ќе премине во Вреди

Кратко по објавувањето на изборните резултати од двојните парламентарни и претседателски избори кои се одржаа на 8 мај, вицепремиерот Фатмир Битиќи на Фејсбук објави дека поднесува оставка од потпретседателската функција во СДСМ. Но,…