Лазар Котевски

 

Лазар Котевски e градоначалник на Општина Новаци.

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Лазар Котевски е роден на 14 април 1950 година, во Новаци.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Завршил гимназиско и педагошко образование во Битола.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Избран е за градоначалник на општина Новаци во 2005 година. Жителите го избрале за градоначалник на општината и на локалните избори во 2009 година, а по трет пат бил избран и на изборите во 2013 година.

Прогласен е за почесен граѓанин на општина Рокдеил- Сиднеј Австралија.

Како најзначајни проекти реализирани во претходниот мандат ги посочува изградба на фекална канализација во Новаци, реконструкција на уличното осветлување во повеќе места и реконструкција и надградба на општинската зграда.

 

ИЗВОРИ

Гласило на ЗЕЛС 2013.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција