Заев: Кога ќе се објават доказите, Груевски за три дена ќе поднесе оставка

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со сопартијците на прес конференција. Фото: СДСМ

 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на трибина во Битола, одржана на 05.11.2014 година, изјави дека кога ќе се објават доказите за корупција, во кој е вклучена владата, премиерот Никола Груевски за три дена ќе поднесе оставка.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со сопартијците на прес конференција. Фото: СДСМ
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со сопартијците на прес конференција. Фото: СДСМ

Во изјавата Заев рече:

Aко не одевме на избори немаше да има ни бомба, ни бомби. Немаше да има ни докази ни аргументи. Јас сум среќен што СДСМ и опозицијата го имаат тој капацитет да ја направат систематски, прецизно и внимателно целата таа документација на аргументи и докази. И реков јавно, во моментот кога тоа ќе се објави, за три дена Груевски ќе треба да замине од власт, со оставка. Но за жал честа на Македонија ќе биде повредена и лично верувам дека ќе допре до сензибилитетот на меѓуетничките односи.

[Извор: текстуален линк/видео линк, Датум: 05.11.2014]

 

Образложение:

Објавувањето на тнр. бомби започна во почетокот на февруари. По поминати месец и половина од првата прес-конференција, ситуацијата е доста поразлична од она што во ноември го зборуваше Заев. Досега нема ниту една оставка во владата, а премиерот Никола Груевски ги отфрла разговорите како креирани.

Груевски на 28.02.2015 година повтори дека не треба да се брза со оставки и дека треба да се чека судскиот процес да заврши:

Не треба да се брза со оставки, треба судскиот процес да заврши, да се утврдат фактите, а потоа да се размислува за евентуални одлуки. Moите сознанија ги презентирав, оставам институциите да ги утврдат фактите, како што веќе имаме една пресуда поврзана со овој случај во кој е дадено признание дека се соработувало со странска служба.

На 25.02.2015 година во изјава, пренесена од порталот Република, Груевски рече дека ќе нема предвремени изјави.

Тогаш порталот напиша:

Нема предвремени парламентарни избори – посочи премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција поврзана со аферата „Пуч“ и „бомбите“ кои ги најави СДСМ.

На трибината на ВМРО-ДПМНЕ која се одржа на 15.03.2015 година во СЦ „Борис Трајковски“, се обрати и премиерот Никола Груевски каде категорично ја отфрли идејата за преодна влада:

Сакам да порачам дека барањето за преодна влада во Македонија е можно и остварливо но без ВМРО ДПМНЕ во неа. Ние сме сметале и секогаш сметаме на народот. Ние сметаме дека народот е тој кој дава мандат и легимитет на избори и дека народот бира кој ќе формира влада. Со барањето за преодна влада се отвора простор на сериозен преседан кој потоа лесно може да биде предмет на конфликтност помеѓу партиите.

 

Линкови:

 

Оцени: Владо Ѓорчев

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Оставете реакција