Бајрам Кадрија

Бајрам Кадрија e градоначелник на Општина Врапчиште и уметник помеѓу градоначелниците.

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Бајрам Кадрија е роден на 14 декември 1975 година, во Гостивар. Живее во село Врапчиште и е родител на три деца.

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Со високо образование се стекнал на Универзитетот во Тетово, на Факултетот за уметности, насока: Графика.

 

КАРИЕРА

Работел како професор во средното Економско и техничко училиште во Гостивар.

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

Во периодот од 2005 до 2009 година бил советник на Општинскиот совет на Врапчиште.

На локалните избори во 2009 година е избран за градоначалник на оваа општина и вторпат и на изборите во 2013 година.

 

ИЗВОРИ

ЗЕЛС – БИОГРАФИИ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ВО МАНДАТОТ 2013 – 2017 ГОДИНА (стр. 8)

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција