Дарко Шехтански

 

Дарко Шехтански е градоначалник на општина Делчево од април 2013 година.

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Дарко Шехтански е роден на 4 декември, 1967 година во Делчево. Тој е дипломиран инженер по енергетика.

Оженет е и татко на две деца.

 

КАРИЕРА

Од 1991 до 2001 година управувал со сопствена фирма –  „Алмак” -Делчево.

Од 2009 година е вработен во Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, П.Е.- Делчево.

 

ПОЛИТИЧКА КАРИЕРА

На локалните избори во 2013 година е избран за градоначалник на општина Делчево и на оваа функција стапил на 16 април 2013 година.

 

ИЗВОРИ

Веб-сајт на ЗЕЛС – Гласило април 2013

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција