Горан Сугарески

На 31.05. 2017 година Горан Сугарески е избран за министер за транспорт и врски во Владата на Република Македонија.

 

ПРИВАТЕН ЖИВОТ

Горан Сугарески е роден  на 03. 08.1973 година во Прилеп. Оженет, татко на две деца

 

ОБРАЗОВАНИЕ

Магистерски студии  –   Магистер по политички науки ;

Високо образование –   Дипломиран  правник ,   Правен факултет „Јустинијан  Први“ – Универзитет “ Св. Кирил и Методиj “,

Познавање на јазик :  Англиски

 

КАРИЕРА

2008 – 2016  Пратеник во Собрание на Република Македонија;

Член на парламентарна делегација за соработка со НАТО

Член на комисија за прашања за избори и именувања

Член на законодавно правна комисија

Член на комисија за одбрана и безбедност

Заменик член на комисја за земјоделство, шумарство и водостапaнство

2015 – 2016  Координатор на пратеничка група

2013 – 2015  Заменик координатор на пратеничка група

2003 – 2008  Државен службеник во локална самоуправа – kомунален инспектор во

Општина Прилеп;

2000-2003    Советник во советот на Општина Прилеп ;

 

ИЗВОРИ

 

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy) и Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States), иницијатива која поддржува демократија, добро владеење и евро-атлантски интеграции во Југо-источна Европа. Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, National Endowment for Democracy, The Balkan Trust for Democracy, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД, или нивните партнери.

Оставете реакција